Zakup działki to pierwszy krok w kierunku realizacji budowy nowego domu. Po zakończeniu wszelkich formalności związanych z jej zakupem możemy przystąpić do rozplanowania niezbędnych prac, których efektem będzie oczywiście nasze nowe, wymarzone lokum.

Zanim jednak wbijemy łopatę pod budowę fundamentów, czeka nas szereg czynności i formalności, których dopełnienie jest niezbędne, a czasem nawet konieczne.

Jak prawidłowo przygotować działkę pod budowę domu?.

Przede wszystkim musimy odwiedzić urząd w postaci wydziału architektury i budownictwa naszego starostwa powiatowego i złożyć tam wymagane dokumenty w postaci:

Urząd w przeciągu 21 dni ma prawo do zgłaszania wszelkich zastrzeżeń. Musimy także pamiętać, że jeśli nasza działka ma nietypowe usytuowanie np. strome zbocze czy skarpa może okazać się konieczne dostarczenie dodatkowych ekspertyz określających jakie dodatkowe prace będą niezbędne, aby teren właściwie przygotować i zabezpieczyć.

Jeśli ten etap koniecznych formalności urzędowych mamy za sobą, możemy odetchnąć i przystąpić do kolejnych etapów.

Zanim jednak przystąpimy do właściwych prac budowlanych powinniśmy przede wszystkim odpowiednio przygotować naszą działkę poprzez:

Przed przystąpieniem do właściwych prac budowlanych niezbędnym krokiem jest także wytyczenie granic budynku wykonanych przez uprawnionego geodetę. Polega ono na właściwym oznakowaniu wszystkich osi i punktów charakterystycznych nowo powstającego budynku.

Rzadko zdarza się, by na naszej działce nie rosły niechciane krzewy, wysokie trawy a czasami większe lub mniejsze drzewa. Zatem przed rozpoczęciem budowy musimy się zatem ich pozbyć. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami nie potrzebujemy pozwolenia na wycięcie drzew, których obwód mierzony na wysokości 130 cm nie przekracza 100cm (dotyczy takich drzew jak topole, wierzby, klony, kasztanowce, platanów oraz robinii), oraz 50 cm w przypadku wszystkich pozostałych.

Kolejnym na liście etapem przygotowania naszej działki pod budowę będzie wyrównane terenu. Do tego celu najlepiej wynająć fachowca z koparką. Podczas wyrównywania terenu będziemy mogli także stwierdzić, jaka jest nośność naszego gruntu, czasami bowiem konieczne bywa dodatkowe utwardzenie terenu poprzez nawiezienie i ubicie odpowiedniego kruszywa.

Jeśli wszystkie powyższe czynności mamy odhaczone, możemy przejść do ostatniego kroku jakim jest już wykopanie ziemi pod fundamenty naszego nowo powstającego domu. Oczywiście warto to robić z rozmysłem i najlepiej z pomocą fachowców, bowiem błędy na tym etapie mogą skutkować poważnymi konsekwencjami.

Jak prawidłowo przygotować działkę pod budowę domu?.