Usługi geodezyjne naszej firmy obejmują również pomiary powykonawcze, nazywane również geodezyjną inwentaryzacją powykonawczą. Są one przeprowadzane po zakończeniu realizacji projektu, który wymagał uzyskania pozwolenia na budowę, a przed oddaniem obiektu do użytkowania. Pomiar powykonawczy jest związany z wykonaniem mapy odbioru będącej zapisem tego, co zostało wykonane na budowie – w odróżnieniu od mapy do celów projektowych sporządzanej na początku realizacji inwestycji. Bez mapy powykonawczej nie jest możliwy odbiór budynku.
Pomiar powykonawczy to uwzględnienie na mapie zasadniczej takich nowych elementów i obiektów jak: dany budynek, przyłącza mediów, ogrodzenia, furtki, bramy wjazdowe, miejsca parkingowe i nawierzchnie utwardzone. Wykonaniem stosownych pomiarów zajmują się geodeci. Klient w efekcie ich pracy otrzymuje mapę, która w języku fachowym nazywa się „mapą geodezyjną inwentaryzacji powykonawczej”. Dobrze, gdy obie mapy – tzn. mapa do celów projektowych i mapa powykonawcza – zostały wykonane w tej samej skali, gdyż umożliwia to łatwe porównanie map w zakresie przestrzennego rozmieszczenia elementów zagospodarowania działki lub terenu.
Należy pamiętać że geodezyjne pomiary powykonawcze to obowiązek prawny wynikający z ustawy Prawo Budowlane i nie ma od niego odstępstwa. Wykonać je może wyłącznie osoba do tego uprawniona osobiście pojawiając się miejscu.
Pomiary powykonawcze obejmują pełne dane o uzbrojeniu terenu, ze względu jednak na fakt czasami utrudnionego do nich dostępu geodeta może posłużyć się dwoma metodami.
Jest to o tyle ważne, że inwentaryzacja przyłączy zostaje także przekazana do Geodezyjnej Ewidencji Sieci i Uzbrojenia Terenu w celu naniesienia zmian i uaktualnienia odpowiednich map zasadniczych.
Głównym zadaniem geodezyjnego pomiaru wykonawczego jest weryfikacja względem zatwierdzonego projektu. Co zatem w przypadku gdy zaistnieją jakieś odstępstwa? Wszystko zależy od tego czy są to odstępstwa o charakterze istotnym lub nieistotnym.
Wszystkie informacje o zmianach względem projektu geodeta umieszcza bezpośrednio na mapie geodezyjnych pomiarów powykonawczych lub w załączniku do niej, zaś oceną istotności zajmuje się odpowiedni organ administracyjny. W przypadku stwierdzenia zaistnienia zmian istotnych należy liczyć się z karą oraz odmową wydania pozwolenia na użytkowanie budynku.
Geodeta wykonujący pomiary powykonawcze po sporządzeniu pełnej dokumentacji przekazuje jej oryginały do właściwego urzędu dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej, zaś zamawiający otrzymuje ich potwierdzoną kopię.
Posiadając uprawnienia do wykonywania samodzielnych funkcji w dziedzinie geodezji i kartografii wykonujemy pomiary powykonawcze na terenie Wrocławia i okolic oraz na terenie całego Dolnego Śląska. Wszystkich, którzy oczekują w tym zakresie fachowej i szybkiej realizacji usługi pomiarów powykonawczych zapraszamy do kontaktu.
Przedsiębiorstwo GEOMAP z Wrocławia oferuje kompleksową obsługę geodezyjną inwestycji: od sporządzania map do celów projektowych, poprzez niwelację terenu i wykonanie pomiarów działki, po powykonawczy pomiar budynków i sieci do odbioru budowlanego.
Copyright © 2020 – GEOMAP. Wszystkie prawa zastrzeżone.