Mapa do celów projektowych to jeden z dokumentów potrzebnych do uzyskania pozwolenia na budowę. Zatem jeśli planujemy rozpoczęcie inwestycji, która wymaga uzyskania pozwolenia – mapa do celów projektowych będzie nam do celu niezbędna, bo stanowi załącznik obligatoryjny do składanego wniosku.

Czym jest mapa do celów projektowych?

Mapa do celów projektowych to w zasadzie uszczegółowienie mapy zasadniczej danego obszaru, która znajduje się w Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Celem jej sporządzenia jest przedstawienie projektu zagospodarowania danej działki i musi zawierać:

Czy przy każdej budowie / przebudowie potrzebna jest mapa do celów projektowych?

Przepisy jasno określają, że w każdym przypadku kiedy konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę mapa do celów projektowych jest jego nieodłącznym elementem, i nie ma znaczenia czy budujemy parterowy domek czy kompleks wieloprętowych budynków, w każdym przypadku mapa do celów projektowych będzie od nas wymagana.

Kto wykonuje mapę do celów projektowych?

Tego typu mapa może zostać sporządzona przez geodetę posiadającego uprawnienia w dziedzinie geodezyjnych pomiarów sytuacyjno-wysokościowych, realizacyjnych i inwentaryzacyjnych. Warto zatem się upewni

, iż dany geodeta może taki dokument dla nas przygotować i będzie on uznany. Co więcej – mapa do celów projektowych jest ważna przez 3 m-ce od daty jej wystawienia, warto zatem zaplanować w czasie jej przygotowanie, abyśmy nie musili podwójnie opłacać takiej usługi.

Warto jeszcze zaznaczyć, że mapa do celów projektowych jest podstawą do sporządzenia mapy inwentaryzacyjnej po zakończeniu prac budowlanych i na której podstawie dochodzi do odbioru budowy przez urzędnika, który mając do dyspozycji obie mapy może określić czy projekt został zrealizowany zgodnie z zatwierdzonymi planami.

Jak długo trwa przygotowanie mapy do celów projektowych?

Czas potrzebny geodecie na jej przygotowanie zależy od rodzaju i wielkości planowanej inwestycji. Zazwyczaj termin oczekiwania nie przekracza kilku tygodni, natomiast w niektórych przypadkach może się przedłużyć nawet do kilku miesięcy. Z tego powodu nie powinniśmy zwlekać ze zleceniem jej przygotowania i dokładnie ustalić z wykonawcą termin jej dostarczenia. Dzięki czemu nie będziemy musieli zwlekać z oddaniem wniosku o pozwolenie na budowę i tym samym niepotrzebnie przedłużać procedury i naginać naszego harmonogramu.

Pytanie „Co to jest Mapa do celów projektowych oraz kiedy jej potrzebuję ?” pojawia się często przy rozpoczęciu inwestycji.

Skontaktuj się z nami by uzyskać więcej informacji na jej temat.